Badanie zdolności do pracy trzeba ponowić
Powtórzenie przez sąd za opinią biegłych ogólnego stwierdzenia, że skarżący jest zdolny do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami, nie stanowi oceny możliwości wykonywania przez tę osobę pracy zgodnej z tymi kwalifikacjami.
Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku 17 kwietnia 2018 r. (I UK 85/17).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych decyzją odmówił przywrócenia wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ komisja lekarska ZUS uznała go za zdolnego do pracy.
Sąd I instancji – sąd okręgowy – wyrokiem oddalił odwołanie wnioskodawcy od tej decyzji. Ustalił, że w latach 2008-2014 wnioskodawca pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy po zdiagnozowaniu u niego gruźliczego zapalenia kręgosłupa na odcinku C5-C6. W celu ustalenia stanu zdrowia wnioskodawcy na dzień wydania zaskarżonej decyzji, sąd okręgowy dopuścił dowód z opinii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta